073-7282525

כיצד לנהל את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלנו טוב יותר?

מאת: ניר אביעד - מתכנן פיננסים והשקעות לבכירים


היום, כלקוחות, השליטה על קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלנו היא בידיים שלנו!
אנחנו יכולים לבחור את הגוף שינהל אותם ואת רמת הסיכון, ואף להתווכח על דמי הניהול.
מהם הפרמטרים שצריך לקחת בחשבון כשבוחרים את המנהלים ואת המסלולים הספציפיים של קופות הגמל וקרנות ההשלמות שלנו?

כגוף המייצג מגוון רחב של בתי השקעות וחברות ביטוח, ומתמחה בתחום זה תקופה ארוכה, ריכזנו 7 כללי זהב לבחירת המנהל והמסלול הטובים ביותר:

1.בחירת אפיק ההשקעה והתאמתו לאופי הלקוח ולטווח החיסכון
קופות גמל וקרנות השתלמות הינן מכשירים פיננסים המורכבים מתמהיל ניירות ערך שונה ומשתנה (כדוגמת: מניות, אגרות חוב של המדינה, אגרות חוב של חברות, קרנות נאמנות וכו') וכן מנכסים שאינם סחירים בארץ ובחו"ל. כולנו רוצים להרוויח כמה שיותר, אולם לא כולם מוכנים לשלם את מחיר חוסר ההצלחה וההפסדים הנלווים אליו. רבים מאוד מהמשקיעים כלל לא מודעים לאחוז המניות, אגרות החוב הקונצרניות והנכסים הלא סחירים המסוכנים שקיימים בתוך הקופה/קרן שלהם. הדבר החשוב ביותר הוא בראש ובראשונה להתאים את רמת הסיכון לצרכים האמתיים של הלקוח תוך תיאום ציפיות על פוטנציאל הרווח הצפוי מול הסכנות האפשריות שבהפסד.

2.בחינת התשואות בטווחי זמן ובמצבי שוק שונים
בסופו של דבר האיכות של קופת גמל או קרן השתלמות נבחנת בשורה התחתונה. לשם כך יש לבצע השוואה חכמה במספר פרמטרים:
•תשואה מצטברת לטווחי זמן שונים (שנה, 3 שנים, 5 שנים, ואף למעלה מכך)
•תשואה דווקא בתקופות המשבר בבורסה (כדוגמת בשנים 2008 ו-2011). גופים שמשכילים לשמור על יציבות בעיתות הללו מוכיחים יכולות ניהול שקולות ואחראיות וזכאים על כך לקרדיט רב.

 

3.בדיקת מדדי הסיכון
לאחר שבחנו את הקופות על פי התשואות הגבוהות ביותר לטווחי הזמן השונים, נבחר ביניהן את הקופות שהשיגו תשואה זו תוך נטילת הסיכונים הנמוכים ביותר. זו לא חוכמה רק להשיג תשואות גבוהות (שכן בעיתות גאות השקעה באפיקים מסוכנים ככה"נ יניבו תשואה גבוה, אולם עלולים לגרור הפסדים ניכרים ביום שאחרי). החוכמה זה להשיג תשואות גבוהות תוך לקיחת סיכונים נמוכים. לטובת כך ישנן מספר כלים מקצועיים לאמוד את רמת הסיכון האמיתית:

סטיית תקן - מודדת את ממוצע התנודתיות בשווי הכספי של הקופה/קרן לאורך פרק זמן נבחר. סטיית תקן נמוכה מעידה על יציבות יחסית.

מדד שארפ - מדד
חשוב מאוד הבוחן את התשואה שהושגה לעומת כל יחידת סיכון. התוצאה מתקבלת בחישוב התשואה חסרת הסיכון באותה העת אל מול סטיית התקן. מדד שארפ גבוה מעיד על יעילות וניהול חכם ומקצועי.

מדד הנזילות - נזילות גבוהה תורמת במצבי משבר לזמינות הכסף ולאפשרות של מנהלי הקופה/קרן למכור נכסים ו"לברוח" בזמן מאיומים, או מאידך להגיב מהר ולנצל הזדמנויות קניה שהם מזהים. הנזילות מושגת באמצעות ניירות ערך סחירים במיוחד, כדוגמאת אגרות חוב מדינה ומזומנים.

פיזור גאוגרפי ומטבעי - פיזור של הנכסים המושקעים בקופה/קרן בין מספר שווקים ומטבעות לרוב יכול להוריד את רמת הסיכון והתלותיות בהצלחתו של שוק אחד בלבד.

 

4.מי מנהל בפועל את הכסף?
במקרים רבים חברות הגמל וההשתלמות מפרסמות תשואות הסטוריות גבוהות, אשר מי שבפועל השיג אותן הם מנהלי השקעות שכבר לא עובדים יותר בחברה. בסופו של דבר מי שאחראי על ההישגים (כמו על הכישלונות) הם אותם מנהלי ההשקעות והאנליסטים העמלים על העבודה. במטרה לבחור בצורה האופטימלית את חברת ואפיק ההשקעה הנכון לנו חובה להכיר את "מאחורי הקלעים" של הגופים המנהלים ולבחון את הרקע הספציפי של עובדיו ומנהליו.

5.שירות הלקוחות וזמינות המידע
שירות זמין הכולל שרות טלפוני יעיל ומקצועי וכן אתר אינטרנט On-line המאפשר לעמית לצפות במצב הצבירה וההפקדות שלו בקופת הגמל הינם יקרים מפז. לרוב נוטים להתעלם מפרמטר זה בעת הבחירה הראשונית, אולם בעת ההתנהלות השוטפת מול אותם הגופים מגלים עד כמה זה חשוב.


6.דמי ניהול
צמצום העלויות למינימום, תוך הפסקת תשלום דמי ניהול מיותרים, זוהי מטרה חשובה מאוד. יחד עם זאת, המציאות מוכיחה כי במקרים רבים עדיף לשלם מעט יותר על מנת לקבל מוצר ריווחי ואיכותי הרבה יותר. החוכמה היא לשמור על היחס הנכון בין עלות נמוכה עד כמה שניתן לבין האיכות והמוניטין של הגוף המנהל.


7.יציבות הגוף המנהל
אנו נמצאים בעידן המתאפיין בחוסר ודאות וחוסר יציבות גדול בשוק ההון הישראלי, דבר הבא לידי ביטוי ברכישות של חברות אחת את השניה ובהעלמותן של חברות ותיקיות מהמפה. מבחינתנו קיימת עדיפות לחברות ששומרות על יציבות ניהולית לאורך שנים ולא מחליפות ומשנות את מערך כח האדם הניהולי והמקצועי שלהן חדשות לבקרים.


ניר אביעד - מומחה לייעוץ פנסיה וגמל
צוות אתר ברוקר

 

קבל הצעה כעת
השווה הצעות מגופים מובילים!
מלא פרטיך ונציג יחזור אליך בהקדם
שם מלא
טלפון
מייל
בחר נושא
סכום להשקעה
 הנני מסכים לקבל מבצעים וסקירות לפי חוק התקשורת
הרשמו לניוזלטר!
הזינו כתובת דוא"ל וקבלו עידכונים וטיפים בשוק ההון